Historia

Stowarzyszenie powstało jako nierejestrowe w 2018 roku. Od początku działało online i w obszarze postpenitencjarystyki wspierając osoby osadzone w prawidłowym powrocie do społeczeństwa i podnosząc kompetencje ich bliskich w dalszej socjalizacji karanych po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. W tym względzie Stowarzyszenie stworzyło Program "Interwencja i Wsparcie w Prawidłowym Powrocie do Społeczeństwa Osób Skazanych".

Jednym z kolejnych sztandarowych działań był program początkowo realizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU i skierowany do studentów uczelni wyższych w zakresie organizacji zdalnych praktyk zawodowych. W czasach pandemii było to rozwiązanie szyte na miarę, ale wymagające od nas niezwykłego wysiłku i zaangażowania. Projekt miał być realizowany jeden sezon, w sumie, był trzy kolejne. "Wiedza - Edukacja - Resocjalizacja" to projekt, który pozwolił kilkuset studentom zrealizować obowiązkowe praktyki zawodowe.

Do sztandarowych projektów można też zaliczyć ten realizowany ze środków Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny "przeMOC w RODZINIE. Dowiedz się! Działaj" skierowany do partnerek osób osadzonych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Projekt został za porozumieniem stron przerwany w czerwcu 2022 roku. Niestety, rozłam, który nastąpił w organizacji nie pozwolił na jego prawidłową kontynuację.

W marcu 2022 roku doszło do pęknięcia, wtedy w 150 osobowej, zdalnej organizacji. Kilka osób nie potrafiło zrozumieć, że Pro Civium to miejsce dla wszystkich. Także skazanych i byłych skazanych. Dlatego dziś, niejako w odpowiedzi, podjęliśmy się realizacji programu "Edukacja i Wsparcie w Zapobieganiu Stygmatyzacji oraz Wykluczeniu Społecznemu Człowieka".

Więcej o Programie przeczytasz tutaj.

Stowarzyszenie to grupa dumnych ludzi, dla których liczy się działanie na rzecz innych, wspieranie tam, gdzie wykluczenie i stygmatyzacja utrudniają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Jeżeli chcesz wesprzeć nasze działania ZAPRASZAMY do współpracy.